Dünya’nın En Büyük Mağarası Çin’de

miao-magarasiDünya’nın en büyük mağarası olarak kabul edilen Malezya’da ki Sarawak Odası’ndan 10 kata daha büyük hacime sahip mağara Çin’de.  Çin’de ki Miao Mağara Odası’nın 10,78 milyon metreküp hacmiyle dünyanın en büyüğü. National Geographic tarafından 3 boyutlu resmi çekilen mağaranın bir odasına Boeing 747 uçağı sığabiliyor.

Kubbeli odalar yaklaşık 1 km uzunluğunda koridorla birbirine bağlı. Büyüklüğünü gözünüzde canlandırabilmeniz için şu örneği vermemiz yeterli olacaktır; mağaranın içindeki bir odaya Boeing 747 sığabiliyor. Mağaranın yüksekliği bazı bölümlerde 100 metreye kadar çıkabiliyor.

Miao Mağara Odası’nın bulunduğu bölge 600 milyon yıl önce suların altında olduğu ve kireçli toprak yapısından dolayı mağara oluşmasına çok müsait. Yağmurlu mevsimde toprak altına sızan sular, mağara tabanında bir nehre dönüşüyor. Nehir erozyon oluşturarak mağaranın derinliğini artırıyor. Aynı zamanda dünyanın en geniş karstik yapısına sahip mağara, inişli çıkışlı tepelerin altında gizli. Mağaranın içi ise adeta bir yer altı krallığı gibi. Yer yer 45 metre yüksekliğe sahip dikitlerin yer aldığı mağara içinde Miao köylülerinin çocuklarını gönderdiği bir okul bile var. Richard Walters ve ekibi mağaranın 3 boyutlu tarayıcılarla röntgenini çekti. Veriler Lancaster Üniversitesi ile paylaşıldı. Bu üniversitede çalışmayı yürüten mühendis Jonathan Milburn ise topladıkları verilerden sonra mağaranın çeşitli ölçekli model bölümlerini ürettiklerini ve bunun keşfi yapanların yer şekillerinin coğrafyasını anlamaya yardımcı olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir