Dünyanın En Büyük Buz Mağrası “Eisriesenwelt” Avusturya

Dünyadaki gerçek güzelliklerden biri; Eisriesenwelt mağaraları, doğal buz yontuları ve doğal buzul oluşumunda mükemmel bir yeraltı dünyası olup kendi türünün en büyüğü. Eisriesenwelt, Almanca’da ‘buz devleri dünyası’ anlamına geliyor. Doğal kireç taşı buz mağaralarından oluşan labirent şeklindeki yapı; Avusturya’nın Werfen kasabasında, Alpler’in Tennegebirge bölümündeki Hochkogel dağında, Salzburg’un güneyinden yaklaşık 40 kilometre ileride yer alıyor. Mağaranın sadece ilk bir kilometresi buzla kaplı ve sadece bu kısma turistlerin girmesine izin veriliyor; ancak bu kısım, mağaranın geri kalanının insanda nasıl bir his uyandıracağını açıkça gösteriyor: doğanın insanı büyüleyen becerileri. Mağaranın geri kalan kısmı kireçtaşından oluşuyor. Mağara, 1 Mayıs – 26 Ocak arasında her yıl ziyaretçilere açık.

 13

Bir mağaranın oluşması için birden fazla yol vardır. Eisriesenwelt, dinamik bir mağara; bu da geçit ve çatlakların, daha alçak girişleri yüksek açıklıklarla birleştirdiği anlamına geliyor, böylelikle, hava dolaşımı sağlanıyor, bunu aynı bir şömine gibi düşünebiliriz. İlkbahar ayında, eriyen buz, çatlaklardan kayalara doğru sızıyor ve su, mağaranın halen soğuk ve donmuş olan daha alçak alanlarına ulaştığında tekrar donuyor ve mağaranın içerisinden görülebilen mükemmel görünümlü bir buzul halini alıyor.

Eisriesenwelt, dağın içine doğru akıp onu aşındırarak geçitler yaratan Salzach nehrinden dolayı oluşmuştur. Mağaradaki oluşan buzullar, kış boyunca mağaraya sızan suyun buz halini alması ve daha sonra bu buzun çözülmesi ile oluşmuş. Mağaranın girişi tüm yıl boyunca açık olduğundan, soğuk kış rüzgarı mağaraya doğru esiyor ve içerideki karı daha da soğutuyor. Yazları ise, soğuk rüzgar mağaranın içerisine doğru esiyor ve buzulların erimesini önlüyor.

16

Eisriesenberg’i ilk resmi olarak keşfeden kişi Salzgburg’tan bir doğa bilimcisi olan Anton Posselt’dir, keşif 1879’da yapılmıştı; ancak Posselt, mağaranın sadece ilk 200 metresini keşfetti. Onun keşfinden önce mağara sadece,  içinden Cehenneme gidildiğine inanan ve bu yüzden onu keşfetmeyi reddeden bölge sakinleri tarafından biliniyordu. Salzburg’tan bir mağara bilimcisi olan Alexander von Mork da 1912’de mağarayı keşfetmek için seferler başlattı, daha sonra onu diğer araştırmacılar takip etti.

Eisriesenwelt her yıl yaklaşık 200.000 turist çekiyor.

15

Kaynak: amazingworldonline.com

2 thoughts on “Dünyanın En Büyük Buz Mağrası “Eisriesenwelt” Avusturya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir