Coğrafya Bölümü Nedir? Coğrafya Bölümü Okuyacaklara Yönelik!

0
726 kez okundu.
views

Coğrafyacı ya da Coğrafya Öğretmeni mi olmak istiyorsun? Öyleyse okumaya deva et, burada sana rehber bir makale yazdık ve ilk aşaman YKS için bu bağlantıda https://benimhedefim.net/yks/ sana yardımcı bazı şeyleri söyledik!

Öncelikle Coğrafya kelimesinin tanımını yapmamız daha doğru olacaktır. Nitekim bir şeyi yarım anlamaktan ziyade tam anlamak daha doğrudur.

 

Coğrafya Nedir?

Coğrafya okullarda öğretildiği gibi insan ve yer yüzü arasındaki ilişkiyi sebep-sonuç, diğer bir deyişle neden-sonuç, ve dağılış faktörleriyle inceleyen ve araştıran pozitif bir bilim dalıdır. Kısaca özetlemek gerekirse İnsan ve Yeryüzü coğrafyanın ana konularını oluşturur.

Coğrafya Bölümü Nedir, Mezun Olanların Çalışma Alanları Nelerdir?

Coğrafya bölüm olarak ise yukarıda tanımını yaptığımız üzerine coğrafya ile ilgili araştırmaları ve geliştirmeleri yapacak bireyler yetiştiren bir lisans düzeyi bölümdür.

Coğrafya veya Coğrafya Öğretmenliği bölümünden mezun bireyler Coğrafyacı ünvanı ile çeşitli yerlerde görev alırlar.

Coğrafyacı veya Coğrafya Öğretmenleri;

Coğrafyanın alt birimleri alanlarında inceleme,
Eğitim kurumlarında öğretmen,
Meteoroloji Genel Müdürlüğü,
Harita Genel Müdürlüğü,
Maden Tetkik Arama Enstitüsü,
Elektrik İşleri Etüd İdaresi,
Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kuruşlarda ya da özel kurumlarda hizmet verirler.

Coğrafya Bölümü Mezunu İş İmkanları Nelerdir?

Günümüz şartları altında hemen her meslekte olduğu gibi bu meslekte de iş imkanı açısından bir durgunluk var. Lakin kendinizi geliştirmenize bağlı olarak iş imkanı oldukça fazla olan bir bölümdür. Nitekim dil eğitimi ile bu yol açılacaktır. Diğer bir nokta ise CBS yani Coğrafya Bilgi Sistemleri de bu bölümün oldukça iş imkanı fazla olan alt birimidir.

Coğrafya Bölümü/Öğretmenliğini Okumak ve 1.Aşama YKS Sınavı

YKS sınavına girmeniz ile bu bölümü okuyabileceğinizi biliyorsunuz. Coğrafya bölümünde Coğrafya-1 testinde toplam 6 soru çıkmaktadır. Coğrafya-1 testi, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 bölümünde soru çıkarmaktadır. Coğrafya-2 testinde ise toplam 11 soru çıkmaktadır. Coğrafya-2 testi, Sosyal Bilimler-2 bölümünde soru çıkarmaktadır.

YKS Coğrafya Konuları

TYT Coğrafya Konuları;

 1. Coğrafya Bilimi
 2. Doğa ve İnsan
 3. Coğrafi Konum
 4. Harita Bilgisi
 5. Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
 6. İklim Bilgisi
 7. Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri
 8. Yer’in Şekillenmesi
 9. İç ve Dış Kuvvetler
 10. Toprak Tipleri
 11. Nüfus
 12. Ortak Payda: Bölge
 13. Ulaşım Yolları
 14. Çevre ve İnsan
 15. Doğal Afetler

AYT Coğrafya 1 ve Coğrafya 2 Konuları;

 1. Doğal Sistemler
 2. Beşeri Sistemler
 3. Mekansal Bir Sentez: Türkiye
 4. Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
 5. Ülkeler ve Uluslararası Örgütler
 6. Çevre ve Toplum

YKS Coğrafya ve TYT Coğrafya konuları bu şekildedir, Coğrafya bölümünü okumak isteyenler bu konuları çalışarak işe koyulabilir. Tabi ki yalnızca Coğrafya konuları çalışmak yetmeyecek olup, diğer YKS Konularına https://benimhedefim.net/yks-konulari/ bu siteden ulaşabilirsiniz.

Coğrafya Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Coğrafya bölümünü okumak isteyenlerin çok ihtiyaç duyduğu taban puanları verilerine güncel olarak yayımlanmış bir şekilde ulaşabileceğiniz bir site önerimiz olacak. Coğrafya Bölümü/Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları bilgilerine de https://benimhedefim.net/universite/bolum-puanlari/ bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bu taban puan tablosundan güncel bir şekilde hangi il ya da hangi üniversiteyi istiyorsanız o veriye kolayca ulaşabilecek ve tercih listenizi oluşturabileceksiniz.

Kaynak: https://benimhedefim.net/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here