Kuzey Buz Denizinde Rekor Erime

Kuzey Buz Denizi’ndeki buzulların, geçen yaz rekor seviyede eridigi bildirildi. Buzulların kapladıgı alan 2005’e yüzde 23 azaldı.
Fransız Ulusal Bilim Arastırma Merkezi Arastırma Müdürü Jean-Claude Gascard, düzenledigi basın toplantısında, 2007 yazında Kuzey Buz Denizi’ndeki buzullarda çok büyük erime görüldügünü ve buzullarda bu kadar büyük bir erimeyi beklemediklerini söyledi.
Bunun en önemli nedeninin küresel ısınma oldugunu belirten Gascard’a göre, geçen eylül ayında buzulların Kuzey Buz Denizi’nde kapladıgı alan yaklasık 4.13 milyon kilometre kare oldu. Bu alan 2005’te 5,3 milyon kilometre kareydi. 2005’e göre buzulların kapladıgı alanın yüzde 23 azaldıgını belirten Gascard, buzulların kapladıgı alanın 2 yılda 1 milyon kilometre kareden daha fazla azaldıgını kaydetti.


Gascard, Kuzey Kutbu’ndaki buzulların son 20 yılda yüzde 40 oranında yok oldugunu, ortalama buz kalınlıgının 3 metreden 1,5 metreye düstügünü ve buzların erime döneminin uzadıgını hatırlattı. Buzulların arasından Kuzey Buz Denizi’ni geçen Tara adlı
geminin, yolculugunu 16 aydan biraz uzun sürede tamamladıgını belirten Gascard, Norveçli kasif Fridtjof Nansen’in Fram adlı gemisiyle bu yolculugu 19. yüzyılın sonunda 3 yılda tamamladıgını kaydetti. Gascard, 2008 yılının buzulların erimesi açısından çok önemli oldugunu ve bu yaz 1 milyon kilometre karelik buzulun eriyebilecegini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir