Katar’ın Ekonomik Özellikleri Sunumu

0
197 kez okundu.
views

Sunum içerisinden özet;

“2003 yılından 2008 yılının ortalarına kadar enerji fiyatlarının uluslararası piyasalarda yakaladığı rekor düzeyler, petrol ve doğalgaz ihracatçısı olan Katar ekonomisine son derece olumlu bir etkide bulunmuş, diğer taraftan, ülkenin doğalgaza dayalı sanayileşme programı da anılan büyüme hızının yakalanmasına yardımcı olmuştur.”

“Katar bu süreci takip ederek GSYİH’sını 2010-2011 yıllarında 100 milyar $’a çıkarmayı hedeflemektedir. Bu hedefin yakalanması için ise, önümüzdeki dönemde enerji, altyapı, turizm ve ulaştırma sektöründe yapılacak yatırımların 150 milyar $’ı aşması beklenmektedir.”

“Katar’ın büyük hidrokarbon rezervleri, ülkenin hızla büyüyen ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Petrol sektörü, her ne kadar doğalgazın ekonomideki payı giderek artmaktaysa da, Katar ekonomisinin temelini oluşturmaktadır. 2003 yılından 2008 yılı ortalarına kadar hızlı artış gösteren dünya enerji fiyatlarının yanısıra, doğalgazın da giderek daha etkin bir biçimde ihraç edilmesini ve kullanılmasını öngören Hükümet politikaları, son yıllarda Katar’da GSYİH’nın patlama yapmasını sağlamış ve 2002-2008 yılları arasında GSYİH, 19,4 milyar $’dan 81,9 milyar $’a yükselmiştir.”

  • Sayfa Sayısı: 47
  • Boyut: 767 KB

…::: Katar’ın Ekonomik Özellikleri Sunumu İndir :::…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here